در این پست به معرفی و دانلود ورژن های مختلف ۳DS MAX به همراه آپدیت ها، اکستنشن ها و سرویس پک های این نرم افزار + آموزش های متنوع می پردازیم.

تریدی مکس یکی از محبوب ترین نرم افزارهای سه بعدی است. Autodesk 3ds Max  که سابقاً استودیوی سه‌بعدی مکس  ۳D Studio Max  نامیده می‌شد، یک برنامهٔ گرافیک سه‌بعدی رایانه حرفه‌ای است که برای ساخت پویانمایی‌ها، مدل‌ها، بازی‌ها و تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌گردد. این نرم‌افزار توسط شرکت رسانه و سرگرمی آتودسک ساخته و منتشر شده‌است.

برنامه قابلیت‌های مدل‌سازی و ساختار قابل انعطاف پذیری دارد و می‌تواند بر روی ویندوز اجرا شود. تریدی‌اس مکس مرتب توسط توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی، بسیاری از استودیوهای تبلیغات تلویزیونی و استودیوهای مجسم‌سازی معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این برنامه همچنین در جلوه‌های ویژه سینمایی و مجسم‌سازی اولیه فیلم‌ها استفاده می‌شود.

به علاوهٔ ابزارهای مدل‌سازی و پویانمایی، آخرین نسخه از تری‌دی‌اس مکس، امکانات سایه‌زن (مانند انسداد محیط و پراکندگی زیرسطحی)، شبیه‌سازی پویا، ریدیوسیتی، سیستم ذرات، خلق و رندر نگاشت عادی، نورپردازی سراسری، یک واسط کاربر قابل تنظیم وزبان اسکریپت‌نویسی مخصوص به خودش را شامل می‌شود. این نرم‌افزار قابلیت مدلسازی به شیوهٔ نربز (NURBS) را نیز در کنار روش های پالی مادلینگ دارا می‌باشد.

تاریخچه و انتشار اولیه :

محصول استودیوی سه‌بعدی اصلی توسط گری یوست و گروه یوست برای سکوی داس که یکی از قدیمی ترین سیستم عامل ها می باشد خلق شد و توسط شرکت آتودسک منتشر گردید.

در واقع قدمت تریدی مکس از ویندوز بیشتر است به عبارتی تریدی مکس برای ویندوز طراحی نشده بلکه ویندوز برای تریدی مکس منتشر شده (این قسمت سبز رنگ متن رو با صدای آقای جواد خیابانی بخونید :)))  ، پس از انتشار نسخهٔ چهارم استودیوی سه‌بعدی داس، محصول برای سکوی ویندوز ان‌تی بازنویسی شد و به “استودیوی سه‌بعدی مکس” تغییر نام داد. این نسخه نیز توسط گروه یوست خلق شد و توسط کنیتکس که در آن زمان بخش رسانه و سرگرمی آتودسک بود منتشر گردید.

آتودسک نرم‌افزار را پس از انتشار دومین بروزرسانی استودیوی سه‌بعدی مکس خرید و طی دو انتشار بعدی کل مراحل توسعه را خود شرکت به صورت داخلی انجام داد. بعدها نرم‌افزار تحت نام “تری‌دی‌اس مکس” توسط دیسکریت، یک شرکت نرم‌افزاری در مونترآل که آتودسک به تازگی خریداری کرده بود منتشر شد.

بعد از انتشار نسخهٔ هفتم، دوباره لوگوی آتودسک بر روی محصول قرار گرفت و نام رسمی به حالت کنونی (“آتودسک تری‌دی‌اس مکس”) درآمد.

در جدول زیر می توانید لیست تمامی ورژن های تریدی مکس را مشاهده نمایید و همچنین جدیدترین ورژن را به همراه پلاگین ها و آموزش های نرم افزار دانلود نمایید.

قبل از دانلود فایل ها نرم افزار میکروتورنت را دانلود نمایید و فایلهای دانلود شده را با این نرم افزار اجرا نمایید  : دانلود میکروتورنت

ورژن نام کد سال انتشار
Autodesk 3ds Max 2022

دانلود نرم افزار ورژن ۲۰۲۲٫۱

آپدیت شد.

هایددال ۲۰۲۱
Autodesk 3ds Max 2021

دانلود نرم افزار ورژن ۲۰۲۱٫۳

تسئوس ۲۰۲۰
Autodesk 3ds Max 2020

دانلود نرم افزار | دانلود آپدیت شماره یک | دانلود آپدیت شماره ۲|دانلود آموزش های تریدی مکس

آتنا ۲۰۱۹
Autodesk 3ds Max 2019 نپتون ۲۰۱۸
Autodesk 3ds Max 2018 ایموجی ۲۰۱۷
Autodesk 3ds Max 2017 کرین ۲۰۱۶
Autodesk 3ds Max 2016 ققنونس ۲۰۱۵
Autodesk 3ds Max 2015 الوود ۲۰۱۴
Autodesk 3ds Max 2014 تککن ۲۰۱۳
Autodesk 3ds Max 2013 سیم سیتی ۲۰۱۲
Autodesk 3ds Max 2012 اکس کالیبور /رمپیج ۲۰۱۱
Autodesk 3ds Max 2011 زلدا ۲۰۱۰
Autodesk 3ds Max 2010 رنوار ۲۰۰۹
Autodesk 3ds Max 2009 جانسون ۲۰۰۸
Autodesk 3ds Max 2008 گودا ۲۰۰۷
Autodesk 3ds Max 9 ماکالو ۲۰۰۶
Autodesk 3ds Max 8 وسپر ۲۰۰۵
Discreet 3dsmax 7 کاتالیست ۲۰۰۴
Discreet 3dsmax 6 ۲۰۰۳
Discreet 3dsmax 5 لونا ۲۰۰۲
Discreet 3dsmax 4 ماگما ۲۰۰۰
۳D Studio MAX R3 شیوا ۱۹۹۹
۳D Studio MAX R2 آتنا ۱۹۹۷
۳D Studio MAX 1.0 جگوار ۱۹۹۶
۳D Studio 4 ۱۹۹۴
۳D Studio 3 ۱۹۹۳
۳D Studio 2 ۱۹۹۲
۳D Studio ثاد ۱۹۹۰
۳D Studio Prototype ثاد ۱۹۸۸

 

معرفی ویژگی های جدید تریدی اس مکس ۲۰۲۲ :

آموزش نصب و فعال سازی تریدی مکس ۳Ds MAX :

معرفی ویژگی های جدید تریدی اس مکس ۲۰۲۱ :

آموزش جامع پست پروداکشن معماری

ویژگی های بارز تریدی مکس :

زبان اسکریپت نویسی مکس اسکریپت MAXScript
MAXScript یک زبان اسکریپت‌نویسی داخلی است که می‌تواند یک وظیفه را به صورت خودکار تکرار، دستورالعمل‌های موجود را با روش‌های جدید ترکیب، ابزارها و واسط‌های کاربری جدید ایجاد یا بسیار کار دیگر را انجام دهد. همچنین می‌تواند ماژول‌های افزونه‌ها را کاملاً با MAXScript ایجاد کرد.

ابزار MCG
یک زبان ویژوال اسکریپت‌نویسی داخلی است.

از ورژن ۲۰۱۶ اضافه شد.

Data Chanel
راه حل ایجاد افکت در مودیفای

از ورژن ۲۰۱۷ اضافه شد.

سیستم ذرات پارتیکل فلو _PF
ایجاد سیستم ذره ها در محیط نودبیس برای ساخت انواع و اقسام افکت ها و شبیه سازی ذره ای

کارگاه شخصیت_Character Studio
کارگاه شخصیت که یک افزونه یا پلاگین از ورژن چهارم مکس بود، حالا در استودیوی سه‌بعدی یکپارچه است و به کاربران برای حرکت و تجسم شخصیت‌های مجازی کمک می‌کند. این سیستم با استفاده از اسباب شخصیت یا اسکلت ۲ پا که تنظیمات سهام است کار می‌کند، که می‌تواند برای شبکه شخصیت‌های مناسب و نیازهای مناسب تغییر کند یا سفارشی شود. این ابزار همچنین شامل ابزارهای ویرایش قوی سویچینگ IK/FK، دستکاری حالت‌های وانمود کردن، لایه‌ها و گردش فریم کلیدیها و به اشتراک‌گذاری داده‌های پویانمایی در سراسر اسکلت ۲ پا مختلف است. این “۲ پا” از دیگر ویژگی‌های مفید اشیاء است که برای کمک به سرعت بخشیدن در تولید چرخه‌های راه‌رفتن و مسیرهای حرکت و همچنین به عنوان حرکت ثانویه است.

سیستم پارچه Cloth 

از این ابزار جهت شبیه سازی پارچه و لباس در تریدی اس مکس استفاده می شود.جر دادن پارچه از سرگرمی های کاربران این نرم افزار است.

سیستم طراحی مایعات _ Bifröst
این ابزار از ورژن ۲۰۱۸٫۴ برای شبیه سازی سیالات اضافه شد. قابل توجه کاربران جدید نرم افزار تریدی مکس ما برای اضافه شدن این ابزار خون دل ها خوردیم قدر این امکانات رو بدونید عزیزای دلم.کم کم داشتیم شهید میدادیم . درسته نرم افزار مکس رو کرک میکردیم اما این دلیل نمیشه درخواست اضافه شدن این ابزار رو به اتودسک ندیم:)  بالاخره اتودسک مجبور شد برای رقابت با دیگر نرم افزارها هم که شده این ابزار رو اضافه کنه.

جستجوگر صحنه
جستجوگر صحنه ابزاری است که دید سلسله مراتبی از داده‌ها، تجزیه و تحلیل صحنه و تسهیل کار با صحنه‌های پیچیده تر را فراهم می‌کند. جستجوگر صحنه یک توانایی است برای مرتب، فیلتر و جستجو کردن صحنه با هر نوع شئ یا اموال (از جمله فراداده). این ویژگی که در تری‌دی‌اس مکس ۲۰۰۸ اضافه شد، اولین جزئی بود که از کدهای مدیریت شدهٔ دات‌نت در تری‌دی‌اس مکس بیرون از MAXScript استفاده می‌کرد.

واردکردن DWG
تری‌دی‌اس مکس از هر دو واردات و اتصال فایل‌های DWG را پشتیبانی می‌کند. مدیریت حافظهٔ ارتقا یافته در تری‌دی‌اس مکس ۲۰۰۸ به بعد باعث می‌شود تا چندین شئ را در داخل صحنه‌های بزرگ‌تر وارد کرد.

انتساب/ویرایش بافت_UV Editor
تری‌دی‌اس مکس عملیات بافت خلاق و نقشه برداری مسطح، از جمله کاشی کاری، معکوس، چرخاندن، محو کردن، کشش UV و سست‌سازی را ارائه داده، نامرتبی را حذف می‌کند؛ UV را نگه داشته و تصویر الگوی UV را خروجی می‌دهد. گردش کاری بافت شامل توانایی مخلوط کردن تعداد نامحدودی از بافت‌ها، یک مرورگر مواد/نقشه با پشتیبانی از کشیدن و رها کردن انتساب، و سلسله مراتب با عکس‌ها می‌شود. گردش کاری UV شامل نقشه پوست خام، که شکاف‌های دلخواه را تعریف کرده و باعث می‌شود تا کاربر بتواند UVها را با توجه به آن شکاف‌ها تا کند، کپی/پیست کردن مصالح‌ها، نقشه‌ها و رنگ‌ها و دسترسی سریع به انواع نقشه‌ها (جعبه، استوانه‌ای، کروی) می‌شود.

فریم‌های کلیدی_ Animation Kay frame
دو حالت کلید زنی – کلید مجموعه و کلید اتوماتیک – پشتیبانی از گردش فریم‌های کلیدی مختلف را پیشنهاد می‌کنند. کنترل‌های سریع و بصری برای فریم‌های کلیدی – از جمله: کات، کپی و پیست – به کاربر اجازه می‌دهند پویانمایی‌ها را به راحتی ایجاد کنند. مدار پویانمایی ممکن است به‌طور مستقیم در دریچهٔ دید مشاهده و ویرایش شود.

پویانمایی
اشیاء را می‌توان در امتداد منحنی‌ها با هم ترازی، سرعت، نرمی، حلقه و متحرک کردن در امتداد سطح کنترل کرد. می‌توان بین چند منحی متحرک با مسیر کنترل شده وزنه کرد و آن وزن را پویانمایی کرد. اشیاء را می‌توان با اشیاء دیگر در بسیاری از جهات – ازجمله نگاه کردن به – جهت‌گیری در فضاهای مختلف مختصات، و ایجاد ارتباط در نقاط مختلف و در زمان محدود متحرک کرد.

پوست
اصطلاح پوست(Skin) یا هیکل ممکن است برای رسیدن به کنترل دقیق تغییر شکل اسکلتی مورد استفاده قرار گیرد، به‌طوری‌که تغییر شکل شخصیت یکنواخت به عنوان مفاصل منتقل شده حتی در ناحیه‌ها از جمله شانه‌ها. تغییر شکل پوست را با استفاده از وزنه راس مستقیم، حجم رئوس تعریف شده توسط لفاف یا هر دو می‌توان کنترل کرد.

از ورژن ۲۰۱۷ قابلیت Delta mush, (DQ)Dual Quaterinion اضافه شده است.

شیدر نویسی OSL
امکان دانلود شیدرهای OSL و همچنین نوشتن شیدرهای دلخواه

در نسخه ۲۰۱۹ زبان برنامه‌نویسی OSL اضافه شده است.

ابزار جدید دیگری که به ۲۰۱۹ ۳ds max افزوده شده، Open Shading Language و OSL Map میباشد. به کمک این ویژگی، میتوانیم شیدر های دلخواه خود را بنویسیم و یا شیدرهای OSL آماده را دانلود و مورد استفاده قرار دهیم.

امکان تولید تکسچرهای چوب با تنظیمات کامل
به مدد استفاده از ابزار جدید Wood procedural Map میتوانیم تکسچرهای چوب را با جزئیات و تنظیمات کامل تولید کنیم. این ابزار شامل پریست هایی برای چند نوع چوب از جمله افرا، گیلاس و بلوط میباشد و برای موتور رندرهای آرنولد و Scanline قابل دسترسی است.
استفاده در صنعت،فیلم، تبلیغات،انیمیشن،بازی سازی،پزشکی،شبیه سازی های محیطی ، شهرسازی،معماری،عمران،پرینت سه بعدی،غرفه سازی نمایشگاه، کابینت سازی و …

اطلاعات بیشتر: فهرست فیلم‌هایی که توسط آتودسک تری‌دی‌اس مکس ساخته شده‌اند
فیلم‌های زیادی توسط آتودسک تری‌دی‌اس مکس یا ورژنهای قبلی با نام متفاوتی ساخته شده‌اند. فیلم‌های پرفروشی چون آواتار و ۲۰۱۲ که از گرافیک سه‌بعدی کامپیوتری بهره برده‌اند، از این دسته می‌باشند.

در کنار آتودسک تری‌دی‌اس مکس، نرم‌افزار مادباکس برای ساخت بافت‌ها و تکسچرپینتیگ استفاده شده‌است.همچنین از این نرم‌افزار در توسعهٔ گرافیک سه‌بعدی رایانه‌ای چندین بازی ویدئویی استفاده گردیده است.

مجموعه‌های معماری و مهندسی نیز از برای طراحی هنر مفهومی خود از آتودسک تری‌دی‌اس مکس استفاده می‌کنند. مکس شباهت بسیار زیادی به اتوکد دارد به همین دلیل معماران ترجیح می‌دهند تا از این نرم‌افزار برای بهترین کیفیت رندر استفاده کنند.

استفاده در آموزش
برنامه‌های آموزشی در سطح دوم و سوم از تری‌دی‌اس مکس در دوره‌های خود در گرافیک سه بعدی کامپیوتر و انیمیشن‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. دانش آموزان در رقابت برای اولین بار برای شناختن انیمیشن‌های سه‌بعدی از تری‌دی‌اس مکس استفاده می‌کنند.

اشکال هندسی از پیش تعریف شده
این روشی از مدل‌سازی است که در آن مدل از بعضی از اشکال هندسی ساده همچون جعبه، استوانه یا مخروط ایجاد می‌شوند. این اشکال هندسی در فهرست‌های اشکال هندسی از پیش تعریف شدهٔ استاندارد و اشکال هندسی از پیش تعریف شدهٔ تعمیم داده شده نرم‌افزار موجود است. همچنین هنرمند می‌تواند از عملیات‌های بولی مانند تفریق، برش و اتصال استفاده کند. برای مثال، می‌توان دو کره را به صورت حباب به یکدیگر متصل کرد که به آن میتبال گفته می‌شود.

اشکال هندسی استاندارد
جعبه: یک مکعب مستطیل را می‌سازد. یک نوع دیگر جعبه که مکعب نامیده می‌شود، طول و عرض و اتفاع یکسانی دارد.
استوانه: یک استوانه را می‌سازد.
چنبره: یک چنبره (یا حلقه) را با دایره‌هایی در مقطع‌هایش می‌سازد. به خاطر شکلش، گاهی اوقات به چنبره دونات هم گفته می‌شود.
قوری: یک قوری یوتا را درست می‌سازد. از آنجایی که قوری یک شئ پارامتری است، کاربر می‌تواند انتخاب کند تا کدام یک از بخش‌های قوری خلق شود. بخش‌های قوری عبارتند از بدنه، دسته، دهانه و درپوش.
مخروط: یک مخروط یا یک مخروط برعکس را می‌سازد.
کره: یک کره یا نیم کره یا هر برشی از کره را می‌سازد.
لوله: یک لولهٔ گرد یا منشوری را می‌سازد. لوله شبیه استوانه‌ای است که وسطش سوراخ باشد.
هرم: یک هرم با قاعدهٔ چهارضلعی یا مثلثی را می‌سازد.
صفحه: یک چند ضلعی مسطح را می‌سازد. کاربر می‌تواند اندازهٔ طول، عرض و ضخامت آن را تعیین کند.
کره ژئو: یک کره یا نیم کره را بر اساس سه نوع کثیرالوجوه می‌سازد.
اشکال هندسی تعمیم داده شده
هدرا: یک شئ که از چند چندوجهی تشکیل شده را می‌سازد.
جعبه پخ: یک جعبه با گوشه‌های اریب یا گرد را می‌سازد.
مخزن نفت: یک استوانه با سر و ته محدب را می‌سازد.
دوک: یک استوانه با سر و ته مخروطی را می‌سازد.
چندوجهی حجیم: یک چندوجهی حجیم را می‌سازد.
منشور: یک منشور سه وجهی را می‌سازد.
گره چنبره: (انحنای پایه نامیده می‌شود) یک گره یا حلقه را می‌سازد.
استوانه پخ: یک استوانه با لبه‌های اریب یا گرد را می‌سازد.
کپسول: یک استوانه با سر و ته نیم کره را می‌سازد.
L-Ex: یک شئ L مانند بیرون آمده را می‌سازد.
C-Ext: یک شئ C مانند بیرون آمده را می‌سازد.
شلنگ: یک شئ منعطف شبیه به فنر را می‌سازد.
رندرینگ
رندر عبارت است از تهیه خروجی در قالب فایل‌های تصویری از برنامه و محیط کاری در تریدیمکس که توسط یک سری دستور و برنامه‌های گرافیکی به نام موتور رندر یا رندر انجین صورت می گیرد.

برخی از موتورهای رندر عبارتند از:

 • آریون‌رندر
 • آرنولد رندر
 • اسکن‌لاین رندرینگ
 • اوکتان رندر
 • ایندگورندرر
 • برزیل آر/اس
 • بیگ‌رندر ۳.۰
 • رد شیفت
 • رندرمن
 • کرونا رندر
 • فرای‌رندر
 • فریبال
 • لوکس‌رندر
 • مکسول رندر
 • منتال ری
 • وی-ری
 • فاینال‌رندر
ابرچسب ها

۳ds max ۳ds max چیست ۳ds max آموزش ۳ds max modelingتری دی مکستری دی مکس چیستتری دی مکس فارسی دانلود تری دی مکستریدی اس مکس۳d maxتری دی اس مکس فارسی برنامه تریدی اس مکسآموزش رایگان تری دی اس مکس تری دی اس مکس  ۳ds max اموزش تری دی اس مکس دانلود تری دی اس مکس اندروید نرم افزار تری دی اس مکسدانلود برنامه تریدی اس مکس

فهرست