در طراحی  وبسایت دو واژه  UI و UX بسیار کاربرد دارد و عنوان شغلی برخی از طراحان وبسایت UI Designer و برخی دیگر UX Designer می باشد. در ادامه این مطلب به تفاوت این دو و آشنایی با این مفاهیم اساسی در طراجی وب سایت می پردازیم.

آشنایی با UI و UX در طراحی وب سایت

در واقع UI  مخفف User Interface design می باشد قسمتی از طرح می باشد که زمانی کاربر در حال تماشای وب سایت می باشد آن را مشاهده می نماید و UX که مخفف User Experience design می باشد به تجربه کاربر از مشاهده  وب سایت گفته می بشود.

آشنایی با UI و UX در طراحی وب سایت

UI چیست؟

 user interface  یا رابط کاربری در فیلد اثر متقابل رایانه و انسان در صنعت طراحی وب سایت، محیطی می باشد که ارتباط بین انسان و رایانه به وجود می آید. هدف این رابط کاربری اجازه برای عملکرد موثر و کنترل رایانه از سمت انسان می باشد، در حالیکه رایانه اطلاعاتی را باز می گرداند که کمک به تصمیم گیری های کاربران می نماید. برخلاف طراحان UX که بر روی حس کلی کار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طراح UX پیش ببرد. به عنوان مثال ممکن است طراح UI تصمیم بگیرد اسلایدری در بالای صفحه تعبیه نماید و یا دکمه ای برای انجام فرآیند خرید در صفحه فروشگاه اینترنتی ایجاد نماید. علاوه بر این طراح UI مسئول ساخت راهنمای استایل منسجم می باشد تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود.

آشنایی با UI و UX در طراحی وب سایت

UX چیست؟

User Experience یا تجربه ی کاربر،  شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، موثر ، معنی دار ،تجربی و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف سازمان ISO عنوان user experience شامل کلیه احساسات، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن است.وظیفه وب دیزاینر چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا برای وب سایت شما می باشد که طراح می بایست هیجان و احساسات کاربران شما را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا وب سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید. طراح وب سایت یکی از مهترین اعضای تیم شما می باشد که در صورتی که کار خود را به درستی انجام دهد تاثیر بسیار مثبتی در کسب و کار شما خواهد داشت . مارک زاکربرگ خالق فیس بوک میز طراحان وب سایت خود را نزدیک میز خود قرار داده بود تا بدین وسیله هم کار ایشان را دائما تحت نظر داشته باشد و هم بتواند خط مشی و دیدگاه های خود را دائما به ایشان منتقل نماید تا بدین وسیله طراح با درک بهتر فعالیت وب سایت طراحی های مفهومی تری را ارائه نماید. مهندسان در کار طراحی سایت بخش هایی را پیاده سازی می نمایند که کاربر مشاهده نمی نماید و منطق و اصول کار را پیاده سازی می نمایند حال آنکه طراحان وب سایت رابط کاربری وب سایت را پیاده سازی می نماید.

آشنایی با UI و UX در طراحی وب سایت

تفاوت بین UI و UX

UI و UX مخفف هایی هستند که معمولا توسط افراد آماتور به صورت اشتباه مورد استفاده قرار می گیرند. آنها کاملا معناهایی متفاوتی دارند که معمولا توسط افرادی که معناهای آن را نمی دانند به جای یکدیگر استفاده می شوند در صورتی که تقاوت این دو بسیار واضح می باشد.

UI مخفف User Interface می باشد که در صنعت نرم افزار به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها می باشد.

UX مخفف User Experience می باشد که بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می نمایند گفته می شود. به عنوان مثال زمانی که شما از وب سایت سی جی آریا محصولی را سفارش می دهید و آن محصول بسیار سریع تحویل شما می گردد به این معناست که UX خوبی وجود داشته است.

در حقیقت کل یک محصول UX می باشد و و هر بخش از آن UI نامیده می شود. UI در حقیقت سیستمی می باشد که انسان از طریق آن با رایانه در ارتباط می باشد و شامل کامپوننت های فیزیکی و نرم افزاری می باشد.

آشنایی با UI و UX در طراحی وب سایت

نتیجه گیری :

امروزه با توجه به بازارکار طراحی وب سایت در ایران طراحانی وجود دارند که هر دو تخصص UX و UI را در کنار هم دارند و این طراحان برای پیاده سازی قالب های وب سایت هر دو نقش را بر عهده می گیرند و البته دستمزد آنها معمولا از طراحان تک تخصص بالاتر می باشد. البته این دو تخصص کاملا با هم عجین هستند و ما عقیده داریم بدون دانش در هر دو فیلد متخصص طراحی بودن ممکن نیست و آنها برای اهداف بزرگتری به هم ترکیب شده اند که این هدف همانا جذب کاربران به محصولات شما و رساندن اطلاعات مورد نظر شما به ایشان می باشد. شما می توانید وب سایتی داشته باشید که ظاهری بسیار جذاب و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد که این را UX بد و UI خوب می نامند و همچنین می توانید وب سایتی داشته باشید که ظاهر و حس ضعیفی داشته باشد ولی بسیار مورد پسند کاربر باشد که این مورد را UX خوب و UI بد می نامند. بنابراین برای آنکه طراحی از همه لحاظ مورد پسند کاربر قرار گیرد باید طراحی  UI و UX  به صورت تخصصی صورت گیرد و هر دو مورد برای طراحی یک وب سایت کاربر پسند دارای اهمیت بالایی هستند.