قبلا با پیام رسان سشن آشنا شدید که یکی از پیامرسانهای امن محسوب می شد،در این مطلب نیز با Status یکی دیگر از پیام رسانهای امن آشنا خواهید شد که علاوه بر امکانات گفتگو می تواند به عنوان مرورگر و کیف پول ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

اپلیکیشن Status توسط Status Network ساخته شده است. این تیم دارای دفتر مرکزی خاصی نیست و از آنجایی که به غیر متمرکز بودن اعتقاد دارد، تمام اعضای آن به صورت دورکاری از نقاط مختلف جهان در حال کار کردن بر روی این پروژه هستند. اعضای مختلف این تیم به گروه‌های دو الی پنج نفره تقسیم شده‌اند و هر گروه با هدف خاصی بر روی قسمت خاصی از پروژه کار می‌کند. اعضای تیم Status معتقد هستند که روش قدیمی اداره کردن شرکت‌ها روش کارآمدی نیست و به همین دلیل، در تیم Status خبری از مدیر و سرپرست نیست و همه افراد برابر هستند و سطح یکسانی دارند و همگی برای دست‌یابی به هدف پروژه تلاش می‌کنند.

اپلیکیشن Status که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده، ، این برنامه درواقع یک ابزار غیر متمرکز برقراری ارتباط است. این اپلیکیشن که قابل دانلود برای گوشی‌های اندروید و IOS است، ترکیبی از یک کیف پول کریپتویی، یک پیام‌رسان امن و یک مرورگر مبتنی بر نسل سوم وب را به کاربران ارائه می‌کند. هدف اپلیکیشن Status از میان برداشتن تمام واسطه‌ها در برقراری ارتباط و به حداقل رساندن حملات به حریم خصوصی افراد است. وجود قابلیت نسل سوم وب یا همان Web 3 در این اپلیکیشن این مزیت را برای کاربران ایجاد می‌کند که طبق شرایط و قوانین خود و بدون حضور هیچ واسطه‌ای، تراکنش ایجاد کنند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

این پیام رسان را از وب سایت سازنده آن می توانید دریافت کنید :

https://status.im/get

ثبت نام و ساخت اکانت در اپلیکیشن Status

ثبت نام و ساخت اکانت در برنامه Status با ثبت نام در تمام پیام‌رسان‌هایی که تا به حال استفاده می‌کردید متفاوت است. این اپلیکیشن برای ساخت اکانت از شما درخواست هیچ گونه اطلاعات فردی و هویتی نمی‌کند. اپلیکیشن‌هایی مانند Whatsapp که در حال حاضر رایج هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای ثبت نام از شما درخواست شماره تلفن می‌کنند. یعنی سازندگان این اپلیکیشن حداقل از محل زندگی شما اطلاع دارند.

اپلیکیشن Whatsapp قابلیت رمزگذاری end-to-end را به کاربران ارائه می‌کند؛ یعنی سازندگان اپلیکیشن به محتوای پیام‌های شما دسترسی ندارند ولی جریان اطلاعات در این شبکه عمومی است و این امکان وجود دارد که دیگران به راحتی در جریان قرار بگیرند که شما از چه مکانی در حال صحبت کردن با چه کسی هستید.

بعد از انتخاب اسم، از شما خواسته می‌شود تا یک پسورد برای ورود به این اپلیکیشن تعیین کنید. سپس سه کلمه رندوم که عبارات امضای شما هستند، برایتان به نمایش درمی‌آید و امکان اسکرین شات گرفتن از آنها وجود ندارد. شما قبل از امضای هر تراکنش، باید به ترتیب این سه عبارت را ببینید و اگر عبارات دیگری برایتان به نمایش دربیاید، باید تراکنش را کنسل کنید. این سه کلمه را در محلی مطمئن یادداشت و نگهداری کنید. البته بعدا می‌توانید از طریق تنظیمات اپلیکیشن قابلیت اسکرین شات گرفتن را باز کنید؛ انجام این کار برای ذخیره عبارت‌های بازیابی و عبارات امضای تراکنش‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

فراموش نکنید که به قسمت تنظیمات بروید و با رفتن به بخش Privacy and security و سپس قسمت Back up seed phrase، عبارات بازیابی خود را یادداشت کرده و در محلی امن ذخیره کنید.

اپلیکیشن Status و پیام‌رسانی امن

مثل تقریبا تمام اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند، بخش پیام‌رسان اپلیکیشن Status امکان چت خصوصی، چت گروهی و ایجاد کانال‌های عمومی را فراهم کرده است. اما این اپلیکیشن یک تفاوت بزرگ با دیگر پیام‌رسان‌ها دارد و آن هم رمزگذاری شدن پیام‌ها در این اپلیکیشن است. یعنی کاربران با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانند اطمینان حاصل کنند که هیچ نهاد واسطه‌ای امکان زیر نظر گرفتن پیام‌های آنها را ندارد. اپلیکیشن Status‌ با به کار گیری پروتکل واکو (Waku) امکان داشتن چت‌های غیر متمرکز را فراهم می‌کند. واکو یک پروتکل ارتباطی برای برنامه‌های غیر متمرکز است و یکی از فناوری‌های بسیار جالب اکوسیستم اتریوم به حساب می‌آید.

به طور خلاصه، تمام پیام‌هایی که توسط پروتکل واکو پشتیبانی می‌شوند، برای تمام نودهای ویسپر ارسال می‌شوند. این پروتکل برای جلوگیری از ایجاد حمله‌های DDOS، از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) برای تائید پیام‌ها استفاده می‌کند. پیام‌هایی که توسط پروتکل واکو پشتیبانی می‌شوند، باید به صورت متقارن یا نامتقارن توسط فردی که صاحب کلید متناسب با آن پیام است رمزنگاری شود.

اپلیکیشن Status همچنین با به کار گیری قابلیت Perfect Forward Secrecy این اطمینان را به کاربران می‌دهد که حتی اگر یک شخص ثالث موفق شود به کلید خصوصی پیام‌های قبلی یک کاربر دست پیدا کند، امکان رمزگشایی آن پیام‌ها را نداشته باشد. هدف پیام‌رسان این اپلیکیشن این است که هیچ شخص سومی قادر به دریافت اطلاعاتی که بین دو کاربر Status رد و بدل می‌شود نباشد.

لینک دانلود اندروید Status

کیف پول اتریوم در اپلیکیشن Status

همانطور که گفته شد، اپلیکیشن Status دارای یک کیف پول مبتنی بر شبکه اتریوم نیز است که از توکن‌های ERC20 و ERC721 پشتیبانی می‌کند. این کیف پول غیر متمرکز تصدی کلیدهای خصوصی را به کاربران می‌دهد و خود هیچ کنترلی بر روی دارایی‌های کاربران ندارد. کلیدهای خصوصی به شکلی رمزگذاری شده بر روی موبایل کاربران ذخیره می‌شود. از آنجایی که کلید خصوصی کاملا در اختیار کاربر قرار دارد، اگر کسی کلید خصوصی خود را گم کند، به هیچ عنوان به دارایی‌های خود در این کیف پول دسترسی نخواهد داشت. بنابراین نگهداری امن کلید خصوصی این کیف پول از اهمیت بالایی برخوردار است.

کیف پول Status با پیام‌رسان و مرورگر این اپلیکیشن ادغام شده است؛ یعنی کاربران می‌توانند با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و دیگر افرادی که دارای این کیف پول هستند به تعامل بپردازند. برای جلوگیری از حملات فیشینگ، تمام تراکنش‌ها نیاز به تائید و امضای صاحب کیف پول دارند.

مرورگر web3 یا نسل سوم وب در اپلیکیشن Status

مرورگر نسل سوم وب یا همان Web3 امکانات و قابلیت‌های زیادی را برای کاربران فراهم می‌کند. امکاناتی از جمله حذف واسطه‌ها و نهادهای مرکزی کنترل کننده، مالکیت و کنترل کامل اطلاعات توسط کاربران، کاهش امکان هک و نفوذ به اطلاعات شخصی و… همه از قابلیت‌هایی هستند که مرورگر نسل سوم وب در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اپلیکیشن Status با به کار گیری Web3 این نوید را به کاربران می‌دهد که هیچ نهاد یا شخص واسطه‌ای امکان ذخیره کردن اطلاعات هویتی و اطلاعات شخصی آنها را ندارد و در نتیجه امکان استفاده از این اطلاعات برای اهدافی مانند بازاریابی، تبلیغات و حتی کلاهبرداری وجود ندارد.

مرورگر Status با پیاده‌سازی EIP712، قابلیت امضای پیام‌های خارج از زنجیره (Off Chain) را بهبود می‌دهد. این قابلیت باعث ذخیره گس (Gas) شده و تعداد تراکنش‌هایی که روی بلاک چین انجام می‌شوند را کاهش می‌دهد.