رایانش ابری یکی از مهمترین تکنولوژی های نوین در فناوری اطلاعات و ارتباطات است که می تواند در تمامی بخشهای گرافیک رایانه ای،هوش مصنوعی و محاسبات سنگین راه حل خوب و کم هزینه ای باشد ،در شماره یک  رایانش ابری به معرفی رایانش ابری و مزایای آن پرداختیم ،در ادامه با انواع مختلف ابر ،انواع خدمات در ابر،معایب رایانش ابری و امنیت در ابر آشنا خواهید شد.

انواع مختلف ابردر رایانش ابری :

 1. ابر خصوصی Private Cloud
 2. ابر عمومی Public Cloud
 3. ابر ترکیبی Hybrid Cloud

ابر خصوصی Private Cloud : 

به ابری گفته می شود که برای استفاده خصوصی و داخلی یک سازمان ایجاد شده است.این ابر می تواند داخل یا خارج سازمان جای گیرد مانند : دانشگاهها،شرکت نفت و …

ابر عمومی Public Cloud:

ابر عمومی توسط یک سازمان یا یک شرکت ایجاد شده و خدمات ابری را برای مشتریان مختلف با استفاده از منابع موجود در ابرفراهم می سازد، به عبارت دیگر در این نوع ابر زیر ساخت ابری برای عموم و یا دسته بزرگی از مشتریان قابل دسترسی می باشد و مالک آن سازمانی است که این خدمات ابری را می فروشد مانند : آمازون،گوگل،اتودسک و ..

ابر ترکیبی Hybrid Cloud :

از این ابر برای متعادل کردن و توازن بار بین ابرها  استفاده می شود، در صورتی که نیازهای سازمان در ابر خصوصی برآورده نشود از منابع موجود در ایر عمومی استفاده می شود،این ابر از دو ابر خصوصی و عمومی تشکیل شده است.

یک نوع دیگری از ابرها که در رایانش ابری به تازگی استفاده می شود ابر گروهی می باشد،در این نوع زیر ساخت ابری بین چند سازمان به اشتراک گذاشته می شود.

معایب ابر :

در ابرها به دلیل اینکه شرکتهای خاص منابع سخت افزاری  و نرم افزاری را ارائه می دهند ،بانک اطلاعاتی ابر را در اختیار دارند به همین دلیل نگرانی هایی را برای مشتریان بوجود می آورند چون همه اطلاعات مشتریان در اختیار این سازمانها می باشد،برخی از نقاط ضعف ابر شامل موارد زیر است :

 1. عدم اطمینان سرمایه گذاران
 2. رعایت حریم خصوصی کاربران
 3. پایین بودن سرعت اینترنت
 4. مخالفت تولیدکنندگان سیستم عامل و سخت افزار

انواع خدمات در ابر :

Saas : نرم افزار کاربردی به عنوان خدمت  Software as a service

دراین نوع خدمات ،نرم افزارهای کاربردی شامل نرم افزارهای موبایل،سیستم عاملهای مختلف،نرم افزارهای گرافیکی،نرم افزارهای هوش مصنوعی،نرم افزارهای تجاری ،اتوماسیون اداری و .. به کاربران به رایگان و یا با هزینه ارایه می شود.

در این مدل نیازهای نرم افزاری مشتریان برطرف می شود و نیازهای زیر برآورده می شود :

 • نصب نرم افزار بر روی سیستم مشتری حذف می شود
 • کاهش هزینه های نگهداری،بروزرسانی و پشتیبانی نرم افزار
 • عدم مواجه با سرورها،مسائل امنیتی و کارایی

Iaas :سخت افزار به عنوان خدمت یا زیر ساخت سخت افزار Infrastructure as a service

در این مدل منابع سخت افزاری در اختیار کاربران قرار می گیرد،منابعی شامل منابع ذخبره سازی و بانکهای اطلاعاتی،منابع محاسباتی و منابع ارتباطاتی.

Paas : سکو یا زیر ساخت به عنوان خدمت  Platform as a service

در این مدل جهت توسعه برنامه های کاربردی و تامین سرورها از بستر ابر به عنوان خدمت استفاده می شود.

امنیت در ابر ها :

امنیت ابر که بزرگترین چالش رایانش ابری می باشد به دو روش زیر به صورت کلی بررسی می شود :

 1. Security
 2. Privacy

در بخش Security ابتدا مبدا شناسایی می شود،آی پی مورد نظر،کشور،استان،شهرستان و سازمان یا منطقه شناسایی می شود،سپس به کاربر اجازه ورود داده می شود ،در مرحله دوم Privacy جهت دسترسی به اکانت مشتریان،تک تک مشتریان بصورت جزئی تر با گذرواژه و نام کاربری مشخص می شوند،بعد از تایید گذرواژه و نام کاربری وارد اکانت خود می شوند.در ادامه یا از الگوریتم های رمزنگاری و رمزگذاری استفاده می شود و یا از الگوریتم هایی که از حملات و بسته های غیر مجاز پیشگیری می کنند مانند حملات دی داس DDos

محاسبه مساحت زمین با استفاده از google maps

فهرست