سی جی پدیا شامل واژه های پر کاربرد گرافیک رایانه ای و هنرهای دیجیتال است. 

CG - Computer graphics
گرافیک رایانه ای : سی جی یکی از کهن ترین شاخه‌های علوم رایانه است که به ترسیم، تغییر، و کار بر روی نگاره ها به روش های محاسباتی و رایانه‌ ای اقدام می‌نماید. گرافیک رایانه‌ ای یکی از جذاب ترین و بزرگ ترین کاربردهای رایانه‌ هاست. بازیهای رایانه‌ ای، برنامه‌ های ساخت پویانمایی دوبعدی و سه‌ بعدی، شبیه‌ سازی های محاسباتی،طراحی صنعتی،معماری،گرافیک وب و پردازش نگاره را می‌شود به‌عنوان چند نمونه نام برد. ویلیام فتر لفظ گرافیک کامپیوتری را در سال ۱۹۶۰ اختراع کرد تا بتواند کارش را در بووئینگ توصیف کند. یکی از اولین پویانمایی های رایانه ای،انیمیشن دنیای آینده بود، که حاوی یک پویانمایی از صورت و دست انسان بود توسط اِد کاتمال و فرد پارک در دانشگاه یوتاه تولید شد.

VR - Virtual Reality
واقعیت مجازی یا Virtual Reality که به اختصار با حروف VR نمایش داده می‌شوند عبارتند از تلاش بشر برای برداشتن مرزهای بین فضای واقعی و فضای مجازی. سال هاست که محققین به دنبال راهی برای ادغام کردن فضای مجازی و فضای واقعی هستند و این همه تحقیق برای آسان کردن زندگی انسان‌ها و ایجاد جذابیت در میان مشغله‌های فراوان کاری در اجتماع‌های امروزی که همه درگیر زندگی روز مره هستند ایجاد چنین فضا یی که انسان‌ها را گاهی از خستگی‌ها و مشغله‌های فکری دور می‌کند به شدت احساس می‌شود.

واقعیت مجازی یک تکنولوژی و فناوری نوین است که به کاربر امکان می‌دهد تا با یک محیط شبیه‌سازی رایانه‌ای اندرکنش یا تعامل داشته باشد. بیشتر محیط‌های واقعیت مجازی تجهیزاتی برای اندرکنش تصویری انسان با رایانه هستند اما گروه محدودی نیز دارای حسگرهایی صوتی یا لمسی برای تعامل با کاربر هستند. نوع دیگری از واقعیت مجازی وجود دارد که توسط تصاویر پانورامای ۳۶۰ درجه ایجاد می‌شود و در واقع واقعیتی از آنچه هستیم را برای دیگران به نمایش می‌گذارد. با فناوری واقعیت مجازی می‌توان این امکان را فراهم کرد تا افراد بتوانند از امکانات و مکان شما به خوبی دیدن کنند. واقعیت مجازی که از آن به عنوان محیط چند رسانه‌ای همه‌جانبه هم یاد می‌شود، یک محیط شبیه‌سازی کامپیوتری می‌باشد که می‌تواند حضور فیزیکی را در یک محل و در یک دنیای واقعی و یا یک دنیای مجازی شبیه‌سازی کند. اغلب محیط‌های واقعیت مجازی در درجه اول، تجربه‌های دیداری می‌باشند که یا از طریق یک صفحه کامپیوتر و یا از طریق دستگاه برجسته بینی قابل رویت می‌باشند. برخی از شبیه‌سازها دارای اطلاعات حسی دیگری مانند تولید صدا هم می‌باشند. در موارد پیشرفته تر، دستگاه‌های فناوری لمسی شامل اطلاعات لمسی ای می‌باشند که به عنوان نیروهای بازخورد در صنایع پزشکی و بازی سازی و نظامی شناخته می‌شوند.

محیط‌های شبیه‌سازی شده می‌توانند مانند محیط‌های زندگی واقعی و یا به صورت کاملاً متفاوت باشند نظیر آنچه در محیط‌های بازی دیده می‌شود. امروزه بوجود آوردن یک تجربه واقعی با واقعیت مجازی به دلیل وجود محدودیت‌هایی نظیر پردازش توان، رزولوشن صفحه نمایش و پهنای باند مشکل می‌باشد. در هر صورت طرفداران تکنولوژی امیدوارند که مشکلات مربوط به ارتباطات و پردازش در آیند نزدیک برطرف شود و بتوان راه حل مقرون به صرفه‌ای برای ابن تکنولوژی ارائه داد.

HDRI - High Dynamic Range Image

فایل های اچ دی آر آی ، فایلهای تصویری خاصی هستند با فرمت اچ دی آرHDr که به صورت ۳۶۰ درجه توسط دوربین های خاصی گرفته میشوند و برخی از این تصاویرکه برای نورپردازی استودیویی کاربرد دارند توسط نرم افزارهای سه بعدی مانند تریدی مکس ،وی ری ،کیشات ،لایت استدیو و … ساخته میشن بدین صورت که ابتدا توسط نرم افزار سه بعدی شبیه سازی نور انجام میشه و در نهایت خروجی HDRI گرفته می شود.اچ دی آر آی ها به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم میشوند و به علت وسعت عکس و کیفیت بالایی که دارند معمولا حجمی بین ۵۰ تا ۲۰۰ مگابایت دارند.

واژه نامه سی جی

 کاربرد این فایلها در نرم افزارهای سه بعدی :

 برای ساخت یک محیط واقع گرایانه و رندر رئال این فایلها کاربردهای فراوانی دارند،از این فایلها می توانید به عنوان منبع نور استفاده کنید و یا با قرار دادن این فایل ها در پس زمینه ،می توانید حس قرار گیری مدل سه بعدی در یک محیط واقعی را شبیه سازی کنید که با چرخش و حرکت دوربین محیط نیز تغییر می کند.

GI - Global Illumination

نورپردازی سراسری (به انگلیسی: Global illumination) نام کلی گروهی از الگوریتم‌ها در گرافیک سه‌بعدی رایانه‌ای می‌باشد که به منظور افزودن نورپردازی واقعی‌تر در صحنه‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود. چنین الگوریتم‌هایی نه تنها کار نورهایی که از یک منبع ساطع می‌شوند (نورپردازی مستقیم) را انجام می‌دهند بلکه اشعه‌های نورهایی را که از یک منبع بوده و از طرف اشیای داخل صحنه منعکس می‌شوند (نورپردازی غیرمستقیم) را نیز شامل می‌شوند.

به طور نظری، انعکاس نور، شکست نور و سایه همگی از مثال‌هایی برای نورپردازی سراسری هستند چرا که در حین شبیه‌سازی آنها، یک شئ بر رندرینگ شئ دیگر تاثیر خواهد گذاشت.

الگوریتم‌هایی که برای محاسبه‌ی تقسیم انرژی نور بر روی سطح استفاده می‌شوند، شباهت بسیار زیادی به شبیه‌سازهای انتقال گرما در مهندسی که با روش اجزاء محدود کار می‌کنند، دارند.

AA - Anti-Aliasing

الایزینگ (به انگلیسی: Aliasing) به‌مفهوم یک اثر مصنوعی ناخواسته در تصویر است که باعث کاهش کیفیت تصویر می‌شود. منظور از الایزینگ، دندانه‌دارشدن یا پلکانی‌شدن لبه‌های تصویر در عکس‌های دیجیتالی است. واژهٔ الایزینگ در زبان انگلیسی به‌معنای «نام مستعار» یا «استعاره» است.

دندانه‌دار شدن خطوط، اثری است که با نمونه‌برداری سرعت پایین یک تصویر یا سیگنال ایجاد می‌شود. این اثر باعث می‌شود که در نواحی‌ای که تغییرات سریعی در نواحی تصویر وجود دارد (نواحی با بافت بسیار متغیر)، تغییرات کندی نشان داده شود. وقتی این پدیده اتفاق می‌افتد، امکان بازیابی تصویر واقعی از تصویر نمونه‌برداری شده نمی‌باشد. دندانه‌دار شدن پدیده‌ای است که ممکن است در مورد هر وسیله‌ای که با نمونه‌گیری از اطلاعات سروکار داشته باشد روی دهد و به نوعی، تداخل الگوها محسوب می‌شود. این پدیده بیشتر در جایی روی می‌دهد که نسبتی بین نرخ نمونه‌گیری (در اینجا تعداد پیکسل‌های نمونه‌گیری شده در هر فاصله) و ساختار تکراری داده‌ها (در اینجا الگوی خاصی در تصویر) برقرار شود.

چشم انسان این نسبت را به‌صورت یک الگوی تداخلی مشاهده می‌کند و باعث می‌شود که بر طبیعت اصلی تصویر تاثیر بگذارد. یک مثال بارز از این تداخل خاص Moirè است، که دقیقاً دندانه‌دار شدن تصویر نیست، اما به‌گونه‌ای است که وقتی دو الگو با هم ترکیب می‌شوند تا الگوی سومی را ایجاد نمایند، چشم انسان به خطا می‌افتد.

ابزارهای AA در نرم افزارهای سه بعدی تا حدودی این اثرات ناخواسته را حل میکنند.

Back-face Culling

در گرافیک رایانه‌ای دست‌چین پشت-سطح (Back-face Culling) تعیین می‌کند که هر یک از چندضلعی های یک شیء سه بعدی قابل رؤیتند یا خیر. این عمل با مقایسه زاویه دید دوربین با بردار نرمال آن چند ضلعی صورت می‌گیرد.

یکی از مراحل Pipeline گرافیکی این است که مشخص می‌کند نقاط یک چندضلعی زمانی که در صفحه ظاهر می‌شوند در جهت ساعت گرد رسم می‌گردند یا خلاف آن. اگر کاربر ذکر کرده باشد که چند ضلعی‌های رو به جلو به صورت چرخش ساعت گرد رسم می‌شوند آنگاه چند ضلعی هایی که به صورت خلاف ساعت گرد باشند پشت به دوربین تشخیص داده شده، روی صفحه ترسیم نمی‌گردند. این پروسه با کاهش تعداد چند ضلعی هایی که باید ترسیم شوند رسم اشیاء را برای برنامه سرعت می بخشد. برای مثال کره‌ای را تجسم کنید که در جلوی دوربین قرار گرفته باشد. روشن است که چند ضلعی‌های سازنده این کره که در پشت آن قرار دارند در تصویر آن در دوربین هیچ گونه تأثیری نمی‌گذارند چرا که توسط چندضلعی‌های جلویی پوشانده شده اند. بنابراین رسم آنها بیهوده است و فقط منابع سیستم را درگیر می‌کند. حال فرض کنید می خواهیم جنگلی پر درخت را ترسیم کنیم. به نظر شما چه تعداد از چند ضلعی‌های سازنده این درختان در پشت آنها هستند و در تصویر تشکیل شده نقشی ایفا نمی‌کنند؟ با حذف آنها چه مقدار پردازش کمتر می‌شود؟

باید توجه داشت که این روش تنها درمورد چندضلعی‌های تک‌وجهی که تنها از یک سمت قابل رؤیت هستند کاربرد دارد و چند ضلعی‌های دووجهی از هر دو جهت رسم می‌شوند و بنابراین چیزی به نام دست‌چین پشت-سطح ندارند.

Clipping

مانند Back-face Culling تکنیک مشابه دیگری با نام Clipping وجود دارد که موجب می‌شود فقط چندضلعی هایی که داخل زاویه دید دوربین هستند برای ترسیم ارسال شوند.

Z-culling

مانند Back-face Culling شگرد مشابه دیگر دست‌چین زی (Z-culling) نام دارد که با نام دست‌چین بندشی (Occlusion Culling) نیز شناخته می‌شود. این تکنیک نیز می کوشد تا از ترسیم چندضلعی هایی که به واسطه سایر چندضلعی‌های قابل رؤیت از دید دوربین پنهان هستند صرف نظر کند.

Occlusion Culling

مانند Back-face Culling شگرد مشابه دیگر دست‌چین زی (Z-culling) نام دارد که با نام دست‌چین بندشی (Occlusion Culling) نیز شناخته می‌شود. این تکنیک نیز می کوشد تا از ترسیم چندضلعی هایی که به واسطه سایر چندضلعی‌های قابل رؤیت از دید دوربین پنهان هستند صرف نظر کند.

BDPT - Bidirectional Path Tracing
Bidirectional Path Tracing

GI VS AA - Global Illumination Versus Anti-Aliasing
Global Illumination Versus Anti-Aliasing

HC - Highligh Compression
فشرده سازی نور

IOR - Index Of Refraction

ضریب شکست  n یک محیط در نورشناسی، مقیاسی است بدون بعد برای نشان دادن آنکه سرعت نور یا هر پرتو دیگر در آن محیط چه مقدار نسبت به خلأ کاهش می‌یابد. ضریب شکست چنین تعریف می‌شود

{\displaystyle n={\frac {c}{v}}}{\displaystyle n={\frac {c}{v}}}

که در آن c سرعت نور در خلأ و v سرعت نور در مادهٔ مورد نظر است. بطور مثال، ضریب شکست شیشه در حدود ۱٫۵ است و این بدان معنا است که سرعت نور در شیشه ۰٫۶۷=(۱٫۵)/۱ برابر سرعت نور در خلأ است.

از نظر تاریخی نخستین جایی که به این پدیده اشاره شد در قانون شکست نور اسنل بود، sinθ۱n۱= sinθ۲n۲، که در آن θ۱ و θ۲ زوایای برخورد پرتو با سطح مشترک دو محیط نوری است. n۱ و n۲ ضرایب شکست این دو محیط هستند.

واژه نامه سی جی

گاهی به دلیل ضریب شکست بالا یا زاویه تابش زیاد، هنگام تابش از محیط غلیظ به رقیق، به جای این که شکست نور اتفاق بیفتد، نور در محیط غلیظ بازتاب می‌گردد (مانند آینه) که به این پدیده بازتاب کلی گفته می‌شود. زاویه بروستر که زاویهٔ بحرانی بازتاب کلی است و نیز بازتابندگی یک سطح از کمیت‌هایی هستند که به ضریب شکست وابسته‌اند. این موضوع در معادله فرسنل توضیح داده شده.

n به صورت ضریب کاهش طول موج و سرعت تابش نسبت به مقدار آن‌ها در خلاء تعریف می‌شود. برای یک طول موج خاص در خلأ مانند λ۰، طول موج در محیط تازه λ=λ۰/n خواهد بود. با توجه به این‌ها نتیجه می‌گیریم که ضریب شکست خلأ ۱ است. از نظر تاریخی محیط‌های مرجع دیگری نیز معمول بوده‌اند (مانند هوا در فشار و درجهٔ حرارت استاندارد).

ضریب شکست مواد مختلف در طول موج‌های متفاوت فرق می‌کند. به این پدیده پاشش می‌گویند که منجر به شکافتن نور سفید در منشورها، رنگین‌کمانها و ابیراهی رنگی‌ها می‌شود.

LSM - Light Samples Multiplier
Light Samples Multiplier

MSI - Max Sample Intensity
Max Sample Intensity

MTD - Micro Triangle Displacement
Micro Triangle Displacement

PT - Path Tracing
Path Tracing

PTS - Path Tracing Samples
Path Tracing Samples (sometimes used instead of GI vs AA

SaaS - Software as a Service

نرم‌افزارهای اجاره‌ای یا Software as a Service) SaaS) نرم‌افزارهایی هستند که به جای خرید مجوز یک نرم‌افزار و نصب بر روی کامپیوتر شخصی یا سرور سازمانی از طریق تکنولوژِی پردازش ابری(Cloud Computing) آن نرم‌افزار را اجاره و از طریق شبکه اینترنت در هر جای دنیا به آن دسترسی داشته باشد و استفاده کنید.

امروزه در دنیای مدرن، گوگل و شرکتهای بزرگ دنیا رهبری نرم‌افزارهای SaaS را به عهده دارند عملاً خرید یک نرم‌افزار و نصب در شبکه محلی یک شرکت و یا سازمان خیلی به صرفه نیست و ترجیح داده می‌شود که محاسبات نرم‌افزاری را روی ابر اینترنت و یا اینترانت انجام دهند. بیشترین سهم اجاره در دنیا متعلق به نرم‌افزارهای مدیریت کسب و کار،CRM، مدیریت هزینه‌ها، مدیریت مالی، ایمیل و مجموعه نرم‌افزارهای آفیس می‌باشد.

SSS - Sub-Surface Scattering
پراکندگی زیر سطحی که نام متداول دیگر آن Translucency یا نیمه شفاف است .

واژه نامه سی جی

این اتفاق زمانی می افتد که شعاع های نور بصورت مستقیم از شی عبور نمی کنند بلکه وقتی وارد شی می شوند در جهت های مختلف پراکنده شده و این باعث می شود شما نتوانید درون شی را ببینید اما می توانید نور را در درونش ببینید ، refraction این کار را در سطح شی انجام می دهد اما SSS این کار را در داخل شی انجام می دهد .

FPS - Frame per second

نرخ فریم یا تعداد فریم (Frame per second) که آن را با FPS نیز نمایش میدهند نشان دهنده تعداد فریم های یک تصویر در یک ثانیه است.
همانطور که میدانید هر تصویر متحرک از تعدادی تصویر ثابت تشکیل شده که به صورت متوالی به نمایش در می ایند. این نمایش مسسلی وار در مغز انسان این تصور را ایجاد میکند که تصویر در حال حرکت است. طبیعتا هرچه تعداد تصاویر ثابت به وجود اورنده یک تصویر متحرک بیشتر باشد شما جزئیات بیشتری از حرکات را خواهد دید.
چشم انسان قادر نیست بیش از ۷ تا ۱۰ فریم در ثانیه رو ببیند. این به این معناست که یک تصویر ۱۰ فریم در ثانیه به همان میزان زنده به نظر میرسد که یک تصویر ۳۰ فریم در ثانیه.
تعداد فریم های تصویر در ثانیه زمانی اهمیت پیدا میکند که حرکتی در تصویر اتفاق بیافتد. در صورت حرکت در تصویر ۳۰ فریم شما جزئیات خیلی کمتری را نسبت به تصویر ۱۰ فریم از دست میدهید.
در تصاویر با فریم پایین حرکت میتواند موجب تار شدن شدید تصاویر و عدم امکان تشخیص جزئیات شود. ماکزیمم تعداد فریم قابل انتقال با استاندارد تلویزیونی PAL (مورد استفاده در ایران) ۲۵ فریم در ثانیه است. این تعداد فریم میتواند یک تصویر زنده با کیفیت را برای شما تضمین کند.
تعداد فریم تصاویر یکی از خصوصیات مهم دستگاه های DVR و دوربین های شبکه است. طبیعتا هرچه تعداد فریم تصاویر این دستگاه ها بیشتر باشد کیفیت آنها بالاتر خواهد بود.

آیا نرخ فریم دلیل تار شدن تصاویر در طول حرکت است؟

تار شدن تصاویر در طول حرکت معمولا بیشتر به سرعت شاتر دوربین وابسته است تا نرخ فریم. نرخ فریم عموما با روان بودن تصویر رابطه دارد و تار شدن تصاویر رابطه ای با آن ندارد.

نرخ فریم چه تاثیری در حجم و پهنای باند دوربین ها دارد؟

نرخ فریم تاثیری مستقیمی بر حجم و پهنای باند دوربین های مداربسته دارد. طبیعتا هرچه نرخ فریم شما بیشتر باشد ظرفیت فیلم های ضبط شده در هارد بیشتر خواهد شد و انتقال اطلاعات به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد داشت.

FOV - Field Of View

میدان دید به وسعت محیطی که از دریچه­ ی لنز قابل مشاهده است میدان دید می­ گویند که می­توان آن را به صورت افقی، عمودی و مورب اندازه گیری کرد. میدان دید با اندازه سنسور و فاصله کانونی در ارتباط است.

UHD Cache - Ultra HD Cache
Ultra HD Cache

VCM - Vertex Connection and Merging
Vertex Connection and Merging

VFB - Virtual Frame Buffer

Virtual Frame Buffer فریم بافر مجازی

VHR - Vray Hybrid Rendering

V-ray Hybrid Rendering یا رندرینگ ترکیبی (رندرینگ پیوندی) چیست؟

در رندرینگ پیوندی در واقع ازقدرت  CPU  و GPU به صورت همزمان برای رندر یک تصویر استفاده می شود که در این روش با استفاده از کودا CUDA در کارت گرافیک و سی پی یو عملیات پردازش تصاویر صورت می گیرد.

توضیحات بیشتر …

WS - Workstation License
Workstation License

دران یا Drone چیست ؟

Drone یک اسم لاتین است که به تمامی ربات‌های پرنده گفته می‌شود.بهتر است ما هم از همین واژه که مرسوم تر است استفاده کنیم . بله درون ساخته دست بشر است و هر جسمی که بتواند پرواز کند می‌تواند یک دران یا درون یا Drone نامیده شود.

پهپاد چیست ؟

پهپاد واژه ای ایرانی است که مخفف عبارت “پرنده هدایت پذیر از دور” می‌باشد که به اشتباه پهباد نیز گفته می‌شود.

این کلمه بیشتر کاربرد نظامی دارد و معمولا بصورت عامیانه پرنده‌هایی گفته می‌شود که مسافت‌‌های طولانی کشوری و قاره‌ای را طی می‌کنند.

هلی شات یا هلیشات چیست ؟

هلیشات یا Helishot  واژه ای مرکب و ساختگی است که فقط در ایران استفاده می‌شود. ظاهرا از دو کلمه هلی (مخفف هلیکوپتر) و شات (به معنای تصویربرداری) تشکیل شده است که مشخصا معنایی مثل ثبت تصویر بوسیله هلیکوپتر یا از این قبیل دارد.

هلی کم یا هلیکم چیست ؟

این واژه هم فقط در ایران کاربرد دارد و به معنای دوربینی است که بر روی هلیکوپتر یا یک شیء پرنده نصب شده باشد . هلی کم از دو واژه هلیکوپتر و کمرا Camera به معنای دوربین ساخته شده است .

پرنده بدون سرنشین یا UAV چیست ؟

UAV مخفف عبارت Unmanned Aerial Vehicle است که معنی آن “پرنده بدون سرنشین” است . به کلیه ربات‌های پرنده که سرنشین ندارند گفته می‌شود. درواقع UAV همان پهپاد است اما در فارسی ما عبارت “پرنده هدایت پذیر از دور” را ساختیم . این کلمه نیز مانند پهپاد بیشتر کاربرد نظامی دارد.

مالتی روتور یا مولتی روتور چیست ؟

مالتی روتور یا Multirotor به پرنده‌های موتور چرخشی گویند که بیش از دو موتور داشته باشند . برای هرکدام از تعداد موتورها یک اسم نیز انتخاب شده است . بعنوان مثال پرنده‌ای با ۳ موتور چرخشی را تریکوپتر Tricopter و یک پرنده با چهار موتور را کوادکوپتر Quadcopter می‌گویند.

بیشترین تنوع در ساخت چهار موتوره‌ها یا همان کوادکوپتر است. اما بطور کلی ربات‌های پرنده روتوری متنوع هستند و تولیدات دیگری هم وجود دارد:

مانند: ۶ پره هگزاکوپتر HexaCopter و ۸ پره اوکتاکوپتر Octacopter

مالتی روتورها بسته به نوع، اندازه و توانشان می‌توانند با سرنشین و بدون سرنشین باشند.

فانتوم یا Phantom چیست ؟

فانتوم  یا Phantom  یک نوع پرنده از نوع کوادکوپتر (چهار ملخ) است که محصول کمپانی DJI می‌باشد . دلیل اینکه مردم عادی تقریبا به تمامی پرنده‌های تصویربرداری “فانتوم” می‌گویند ، تولید انبوه و موفقیت آمیز این پرنده در عرصه تصویربرداری هوایی با قیمت بسیار مناسب بوده است . به دلیل اینکه عموم مردم اولین Drone که دیده‌اند فانتوم بوده ، تصور می‌کنند اسم ربات‌های پرنده فانتوم است.

تری کوپتر چیست ؟

به مالتی روتور سه موتوره تریکوپتر گوییم . این نوع مالتی روتور کمترین تولید و طرفدار را در بین مالتی روتورها به خود اختصاص داده است .

کوادکوپتر چیست ؟

به مالتی روتور چهار موتوره کوادکوپتر گوییم . گاهی برخی از عزیزان احساس صمیمیت می کنند و بطور خلاصه “کواد” نیز گفته می‌شود :)) . این نوع مالتی روتور بیشترین تولید و طرفدار را در بین مالتی روتورها به خود اختصاص داده است . بیشترین مصرف کوادکوپتر در تصویربرداری است چرا که بیشترین میزان تعادل و ثبات با کمترین تعداد روتور را دارد.بناراین منطقی و به صرفه است که کوادکوپترها در دنیای تصویر برداری امروز پیشرو باشند .

هگزاکوپتر چیست ؟

به مولتی روتور شش موتوره هگزاکوپتر گوییم . این نوع مالتی روتور پس از کوادکوپتر بیشترین مصرف در تصویربرداری هوایی را دارد . معمولا سایز هگزاکوپترها بزرگ طراحی می‌شود زیرا که اولین دلیل شش موتوره بودن آن‌ها مقابله با نیروی باد و توان حمل بالا است.

هگزاکوپترها معمولا برای بلندکردن تجهیزات تصویربرداری با وزن حدودی بین ۱ تا ۵ کیلوگرم استفاده می‌شوند.

اکتاکوپتر چیست ؟

به مولتی روتور هشت موتوره اکتاکوپتر گوییم. معمولا برای بلندکردن وزن بین ۴ تا ۱۲ کیلوگرم طراحی و استفاده می‌شوند.

اسکنر لیزری چیست؟

اسکنر لیزری در واقع یک Total Station روباتیک است که به همراه دوربین فتوگرامتری بدون نیاز به رفلکتور می تواند با سرعتی بالا و باور نکردنی نقاط محیط اطراف خود را برداشت نموده و توسط کامپیوتر هدایت شود. میدان دید اسکنر به دلیل عدم استفاده از رفلکتور دقیقا مانند چشم انسان می باشد. بدین معنی که اگر انسان به جای لیزراسکنر روی ایستگاه مربوطه ایستاده، هر چیزی را که انسان قادر به دیدن آن است توسط اسکنر برداشت می شود.

ابرچسب ها : واژه نامه سی جی – اختصارات سی جی – اختصارات گرافیک رایانه ای  واژه نامه جلوه های ویژه- فرهنگ لغت – لغت نامه – دیکشنری – مخفف – ug,l vhdhki lott sd [dمخفف واژه نامه دانشنامه سی جی

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست