پس از پیشرفت باورنکردی هوش مصنوعی در زمینه تولید آثار هنری هم اکنون شاهد انتقادات فراوانی در این زمینه هستیم. بیایید با هم نگاهی به  جنگ هنرمندان بر سر هوش مصنوعی بیاندازیم!

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یا smart mind یا fake mind یا Artificial intelligence به اختصار: AI ، هوشی است که توسط ماشین‌ها ظهور پیدا می‌کند، در مقابل هوش طبیعی که توسط جانوران شامل انسان‌ها نمایش می‌یابد. کتاب‌های AI پیشرو، این شاخه را به عنوان شاخه مطالعه بر روی «عوامل هوشمند» تعریف می‌کنند: هر سامانه‌ای که محیط خود را درک کرده و کنش‌هایی را انجام می‌دهد که شانسش را در دستیابی به اهدافش بیشینه می‌سازد.

برخی از منابع شناخته شده از اصطلاح «هوش مصنوعی» جهت توصیف ماشینی استفاده می‌کنند که عملکردهای «شناختی» را از روی ذهن انسان‌ها تقلید می‌کنند، همچون «یادگیری» و «حل مسئله»، با این حال این تعریف توسط محققان اصلی در زمینه AI رد شده‌است.

Artstation یکی از وب سایتهایی است که هنرمندان سی جی، آثار و نمونه کارهای خود را در آنجا منتشر می کنند. پس از انتشار فراوان آثار تولید شده توسط هوش مصنوعی،انتقادات زیادی نسبت به فعالیت این وب سایت شد،همچنین کمپینی بر ضد فعالیت آرت استیشن تشکیل شد که آرت استیشن بیانیه‌ای برای شفاف‌سازی موضع خود منتشر کرد.

در مورد ممنوعیت کارهای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی، آنها بیان می کنند که دستورالعمل های محتوای آنها “استفاده از هوش مصنوعی را در فرآیند ارسال آثار هنری منع نمی کند” و “آثار موجود در نمونه کار شما باید کاری باشد که شما ایجاد کرده اید و ما آن را تشویق می کنیم.

شما در این فرآیند شفاف باشید. هنرمندان عزیز لطفا فقط آثاری را منتشر کنید که یا مالک آن هستید یا اجازه انتشار آن را دارید.» آنها همچنین تصریح می‌کنند که نمی‌خواهند سایتی باشند که تحقیقات و تجاری‌سازی هوش مصنوعی را خفه می‌کنند. 

در مورد آثار هنری که برای آموزش هوش مصنوعی تولید می‌شوند،آرت استیشن Artstation ادعا می‌کند که «هیچ توافقی با شرکت‌هایی که به آن‌ها اجازه می‌دهد محتوای وب‌سایت ما را کپی کنند، منعقد نمی‌کند. هرگونه استفاده از محتوای ArtStation که با شرایط خدمات ما مطابقت ندارد و ممکن است نقض حقوق کاربران ما باشد.”

البته پیشرفت سریع هوش مصنوعی باعث می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها به دنبال آن باشند و Artstation تأیید کرده است که تغییراتی وجود دارد که باید ایجاد شود.

در آینده، آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که به کاربران اجازه دهند برچسب‌هایی را اضافه کنند تا استفاده از هنر خود را برای (1) آموزش تحقیقات هوش مصنوعی غیرتجاری و (2) آموزش هوش مصنوعی تجاری مجاز یا غیرمجاز انتخاب کنند.

آن‌ها همچنین شرایط خدمات وب‌سایت ArtStation را به‌روزرسانی می‌کنند تا استفاده از هنر توسط هوش مصنوعی را در جایی که هنرمندان تشخیص دهند ممنوع شود، هر چند قصد ندارند هر یک از برچسب‌ها را به‌طور پیش‌فرض اضافه کنند، در این صورت به جای محدودیت در شرایط خدمات آنها، صرفاً توسط قانون حق نسخه برداری اداره می شود.

نظر شما در مورد هوش مصنوعی چیست؟

اگر هنرمند هستید،شاید وقت آن رسیده باشد که ابزارهای فعلی خود را زمین بگذارید و در برابر یک رقیب قدرتمند  تسلیم شوید.

الگوریتم های هوش مصنوعی به معنای واقعی کلمه توسعه یافته اند و اکنون برنامه های متنوعی وجود دارند که در کسری از ثانیه هر آنچه در ذهن دارید را به تصویر می کشند.

ما اغلب می شنویم که هوش مصنوعی تمام وظایف انسان از جمله کارهای هنر، فیلم و سایر صنایع خلاق را به طور خودکار از بین می برد یا بر عهده می گیرد. اما این دور از واقعیت است.در واقع  هوش مصنوعی ابزار تکمیلی است که هنرمندان می توانند از آن برای کشف قلمرو خلاقانه جدید استفاده کنند.

هر کسی می تواند از این ابزارهای خلاقانه هوش مصنوعی برای خلق آثار هنری استفاده کند که اغلب می توانند به NFT تبدیل شوند.

در پیج اینستاگرام سی جی آریا می توانید برخی از آثار هنرمندان سایت که با هوش مصنوعی ساخته شده است را مشاهده نمایید.

همچنین اگر در زمینه هوش مصنوعی یا سی جی فعالیت می کنید می توانید آثار خود را برای ما ارسال نمایید. آثار منتخب در پیج سی جی آریا قرار خواهد گرفت.