تورنت Torrent چیست ؟

تورنت یک شبکه اشتراک گذاری فایل بین کاربران است. یعنی کاربران در این شبکه، فایل هایی که روی کامپیوترشون دارن رو ، با کمک یک برنامه خاص (میکرو تورنت ، بیت تورنت و … ) بین کاربران دیگر به اشتراک میذارن. پس دانلود در این شبکه ، یعنی دریافت فایل از دیگران، نه از یک سایت خاص. البته برخی سایت ها مانند torrentz.com به شما این امکان رو میدن که روی فایل های هزاران کامپیوتر در سراسر جهان جستجو کنید و از روی کامپیوترشون فایل هایی رو که خیلی نادر و کمیابن دانلود نمایید.

بعد از ورود به سایتهای ارائه دهنده لینک تورنت مانند torrentz.com و eztv.it ( یکی از بهترین سایتها برای دانلود  فیلم های سینمایی ، انیمیشن و سریال ) فایل مورد نظر خود را جستجو کنید (فیلم ،نرم افزار،انیمیشن،بازی و … ) و بعد از یافتن فایلها بر روی لینک دانلود کلیک کنید تا یک فایل بسیار کم حجم ۷ تا ۶۶ کیلو بایتی دریافت کنید.حال پس از دانلود این فایل می توانید آن را با نرم افزار های دانلود از تورنت که در ادامه معرفی میکنیم باز کنید و فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.

آموزش دانلود از تورنت :

برای دانلود از تورنت از چه نرم افزارهایی استفاده کنیم؟

معروفترین نرم افزار دانلود از تورنت ، نرم افزار میکروتورنت µTorrent است که می توانید از لینک زیر دانلود کنید :

تورنت Torrent

همچنین با استفاده از سایت http://www.zbigz.com/ می توانید لینک های تورنت را به لینک مستقیم تبدیل کنید.

برای مستقیم کردن لینک های torrent وآشنایی با معروف ترین سایتهای torrent می توانید این پیوند را در انجمن مشاهده نمایید.

چرا باید فایل ها را از تورنت  دانلود کنیم (مزایای تورنت)؟

  1. همیشه رایگان است
  2. عدم پاک شدن لینک یا فایل
  3. می توان از یک پوشه ، فایلهای خاصی را دانلود کرد و نیازی به دریافت تمام فایل نیست ، مثلا شما یک فایل torrent از آلبوم های محسن چاوشی دانلود کردین که شامل ۲۱ آهنگ است ، حال از این آلبوم فقط می خواهید دو یا سه آهنگ را دانلود کنید ، با استفاده از torrent این کار به سادگی امکان پذیر است.
  4. تورنت قابلیت ادامه دانلود دارد ، حتی در صورتی که فایلهای نا تمام را به یک رایانه دیگر انتقال دهید و یا در هنگام دریافت فایل ارتباط اینترنتی شما قطع شود.دقیقا برخلاف لینک مستقیم یا لینک غیر مستقیم که گاهی به دلیل محدودیتهای سرور فایل پس از ۹۹ درصد دانلود خطا می دهد.
  5. گستردگی فایل ها ،فایلهای کمیاب رو می توان از تورنت دانلود کرد ،  از شیر مرغ تا تخم بلدرچین.

معایب تورنت :

سرعت تورنت نسبت به لینک مستقیم پایین تر است ، البته سرعت در تورنت بستگی به میزان لینکهای آپلود هر فایل داره که SEED نامیده میشه ، وقتی شما لینکی از تورنت دانلود می کنید می توانید همزمان فایلها را آپلود نمایید و هر چه تعداد کاربران بیشتر باشد یعنی تعداد seed  ها بیشتر باشد سرعت دانلود شما افزایش پیدا می کند.

تورنت یعنی نیاز داری دانلود کن .. نیاز نداری آپلود کن …

 

فهرست