دانلود رایگان آموزشهای اساسی نرم افزار کتیا

Pluralsight – CATIA V5 Essentials In-depth Drawings

کتیا یک نرم‌افزار طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و ساخت به کمک رایانه است که توسط شرکت داسو سیستمز تولید شده‌است. شرکت آی بی ام نیز در امور بازاریابی و فروش این نرم‌افزار با داسو سیستمز همکاری دارد.

تاریخچه نرم افزار کتیا :

کتیا در سال 1977 توسط شرکت هواپیمایی فرانسوی « Avions Marcel Dassault» ، که در آن زمان مشتری نرم افزار CADAM برای توسعه هواپیماهای جنگنده Mirage Dassault، توسعه داد. بعدها توسط هوافضا، خودرو، کشتی سازی و سایر صنایع تصویب شد.

در ابتدا CATI ( conception assee tridimensionnelle تعاملی – فرانسوی برای طراحی سه بعدی سه بعدی با کمک ) به نام #CATIA تغییر نام داد در سال 1981 هنگامی که Dassault یک شرکت تابعه برای توسعه و فروش نرم افزار ایجاد کرد و قرارداد توزیع غیر منحصر به فرد توزیع را با IBM امضا کرد.

در سال 1984، شرکت بوئینگ CATIA V2 را به عنوان مهمترین ابزار CAD 3D انتخاب کرد و بزرگترین مشتری آن بود.

در سال 1988 CATIA V3 از رایانه های اصلی به یونیکس منتقل شد .

در سال 1990، شرکت General Dynamics Electric Boat Corp کاتیا را به عنوان مهمترین ابزار 3D CAD خود برای طراحی زیردریایی کلاس ویرجینیا نیروی دریایی ایالات متحده انتخاب کرد. همچنین، از سال 1978، لاکهید سیستم CADAM خود را در سراسر جهان از طریق کانال آی بی ام به فروش رساند.

در سال 1992 CADAM از IBM خریداری شد و CATIA CADAM V4 سال بعد منتشر شد.

در سال 1996، از یک تا چهار سیستم عامل یونیکس از جمله IBM AIX ، Silicon Graphics IRIX ، Sun Microsystems SunOS و Hewlett-Packard HP-UX منتقل شد .

در سال 1998، نسخه V5 منتشر شد و یک نسخه کاملا بازنویسی از CATIA با پشتیبانی از یونیکس، ویندوز NT و ویندوز XP (از سال 2001) بود.

در سال های پیش از سال 2000، مشکلات ناشی از ناسازگاری بین نسخه های CATIA (نسخه 4 و نسخه 5) به علت سالها تاخیر پروژه در تولید ایرباس A380 به هزینه 6.1 میلیارد دلار رسید.

در سال 2008 Dassault Systèmes CATIA V6 را عرضه کرد. در حالی که سرور می تواند در مایکروسافت ویندوز ، لینوکس و یا AIX اجرا شود، پشتیبانی مشتری برای هر سیستم عامل غیر از مایکروسافت ویندوز حذف شد.

در ماه نوامبر 2010، Dassault Systèmes CATIA V6R2011x، آخرین نسخه PLM2.0 پلت فرم را راه اندازی کرد، در حالی که همچنان به پشتیبانی و بهبود نرم افزار CATIA V5 خود ادامه می داد.

در ماه ژوئن سال 2011، Dassault Systèmes V6 R2012 را راه اندازی کرد.

در سال 2012، Dassault Systèmes V6 2013x را راه اندازی کرد.

در سال 2014، Dassault Systèmes راه اندازی 3DEXPERIENCE Platform R2014x و CATIA در ابر، یک نسخه ابر از نرم افزار خود را راه اندازی کرد. و بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان مانند بوئینگ، ایرباس،آئودی و… از استفاده‌کنندگان این نرم‌افزار به شمار می‌روند.

دانلود رایگان آموزشهای اساسی نرم افزار کتیا از کانال تلگرام سی جی آریا :