سلام دوستان ..

در این مطلب قصد داریم به روش ساخت پی دی اف های سه بعدی (3D PDF) با استفاده از نرم افزار تری دی استودیو مکس  3Ds Max،پلاگین SimLab 3D PDF Exporter  و نرم افزار Adobe Acrobat بپردازیم.در ادامه می توانید یک نمونه پی دی اف سه بعدی از مدل  شورلت کامارو chevrolet camaro، پلاگین SimLab 3D PDF Exporter برای Google Sketchup,Modo, Autodesk 3Ds Max, Autodesk Maya, Navisworks, Rhino 3D و دیگر نرم افزارهای سه بعدی و  آموزش فارسی ساخت پی دی اف سه بعدی را دریافت کنید.روش کار در دیگر نرم افزارهای سه بعدی هم به همین صورت هست و کاربران نرم افزارهای دیگر هم میتونن از این آموزش استفده کنند.


قبل از هر چیز مقدمه ای داشته باشیم در مورد پی دی اف و پی دی اف های سه بعدی

PDF پی دی اف چیست ؟ 

PDF پی دی اف فرمتی است که برای کتاب های الکترونیکی استفاده می شود و نسبت به فرمت های دیگر مثل Doc برتری دارد چون وقتی از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر انتقال می یابد نظم نوشته های آن به هم نمی ریزد.  به هر حال، در بسیاری از مواقع کسانی که فایلی را می گیرند ترجیح می دهند که فایل را به صورت PDF بگیرند، چون ممکن است در کامپیوتری که می خواهند از آن فایل استفاده کنند نرم افزار سازنده ی فایل وجود نداشته باشد.

پی دی اف سه بعدی
پی دی اف سه بعدی

3D PDF پی دی اف سه بعدی چیست ؟

در پی دی اف های سه بعدی علاوه بر متن تصاویر و موزیک می توانیم مدلهای سه بعدی را در کتاب های الکترونیکی بصورت بی درنگ رندر کنیم ،نورپردازی محیط را تغییر دهیم و در محیط سه بعدی بسیار ساده و روان  به گشت و گذار بپردازیم. پی دی اف سه بعدی با توجه به نیاز شما ممکنه کاربردهای مختلفی داشته باشه ،مثلا شما در زمینه هواشناسی فعالیت میکنید می توانید با استفاده از پی دی اف های سه بعدی آمارها و نقشه ها رو به صورت سه بعدی به نمایش بگذارید و در کنار مدل سه بعدی می توانید توضیحات متنی مرتبط با مدل سه بعدی  داشته باشید. یا مثلا شما می خواهید پروژه سه بعدی خود را به زبان ساده تر  ارائه دهید و یا مثلا در زمینه معماری،طراحی صنعتی ،طراحی خودرو ،طراحی گوشی و تبلت ،طراحی هواپیما ،طراحی لباس،طراحی لوازم منزل، تلوزیون و … فعالیت می کنید می توانید در کنار تصاویر و طرح ها از مدلهای سه بعدی استفاده کنید.

به طور کلی پی دی اف های سه بعدی در اکثر سیستم عامل هایی که از نرم افزارهای پی دی اف خوان پشتیبانی می کنند قابل اجرا است،نیاز به نصب نرم افزارهای حرفه ای مانند تری دی استودیو مکس ،مایا و … برای نمایش مدل سه بعدی ندارند ،مدلهای سه بعدی با سرعت بیشتری رندر می شوند،می توانید از قابلیتهای ناوبری در محیط سه بعدی استفده کنید،به سادگی نورپردازی محیط را تغییر دهید و از امکانات پایه برای مشاهد مدل سه بعدی استفاده کنید و بسته به نیاز شما می تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با پی دی اف های سه بعدی می  توانید فایل زیر را که شامل مشخصات شورلت کامارو به همراه مدل سه بعدی کامارو است  مشاهد فرمایید.

فرمت : 3D PDF

حجم : 9.5 مگابایت

زبان : فارسی و انگلیسی

 آموزش نحوه ایجاد پی دی اف های سه بعدی در نرم افزار تری دی استودیو مکس ،پلاگین پلاگین SimLab 3D PDF Exporter  و نرم افزار Adobe Acrobat را می توانید از لینک زیر دریافت کنید:

فرمت : MP4

حجم : 28 مگابایت

زبان : فارسی

دانلود آموزش ساخت پی دی اف های سه بعدی :

دانلود پلاگینSimLab 3D PDF Exporter برای مایا،مودو،راینو و دیگر نرم افزارهای سه بعدی :

 دانلود پلاگین SimLab 3D PDF Exporter  برای Google Sketchup, Autodesk 3Ds Max,  modo,Maya, Navisworks, Rhino 3D

instagram پیج ما در اینستاگرام (گالری آثار کاربران)