در این پست با روش نصب کیف پول متامسک آشنا خواهید شد.نخستین کاری که برای ورود به دنیای توکن های بی تا  یا NFT نیاز دارید نیز ساخت یک کیف پول دیجیتال است که در این پست متامسک را پیشنهاد می کنیم.

چرا باید کیف پول ارزدیجتال داشته باشم ؟

برای انتقال و نگهداری ارز دیجیتال به کیف پول نیاز داریم.

همچنین برای ورود به پلتفرم های گوناگون NFT هزینه ای به نام گس فی دریافت می شود.برای پرداخت این هزینه و ورود به دنیای ان اف تی به کیف پول نیاز دارید. گس فی بابت تبدیل اثر هنری شما به توکن و فروش آن دریافت می شود.این هزینه با توجه به ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است. معمولا گس فی در روزهای شنبه تا دوشنبه و در ساعت های 2 تا 4 بعد از ظهر به وقت ایران در پایین ترین حالت است.

یکی دیگر از دلایل ساخت کیف پول : پس از این که آثار شما در پلتفرم های مختلف فروش رفت شما به کیف پول نیاز دارید تا درآمد خود را برداشت کنید.

بیشتر پلت فرم های فروش آثار بر بستر اتریوم هستند،برخی نیز بر بستر تزوس،BNB و …. هستند. در این پست به کیف پول متامسک که یکی از کیف پول های پرطرفدار اتریوم است می پردازیم.

کیف پولی که استفاده می کنید باید از ERC20 پشتیبانی کند.منظور از توکن‌های ERC20، توکن‌های ارز دیجیتالی هستند که بر پایه شبکه اتریوم ساخته شده‌اند. شبکه اتریوم این ویژگی را داراست که توکن‌هایی بر پایه آن ساخته شود.

کیف پول MetaMask یک والت ارز دیجیتال است که شما را قادر می‌سازد کنترل کاملی روی موجودی ارز دیجیتال خودتان داشته باشید، زیرا امکان دریافت کلید خصوصی (Private key) و mnemonic phrase را به شما می‌دهد.

mnemonic phrase : کلماتی تصادفی که برای بازیابی موجودی کیف پول کاربرد دارد. باید این 12 کلمه را در جای امن نگهداری کنید زیرا اگر آنها را گم کنید راهی برای دسترسی به کیف پول شما وجود ندارد.

کلید خصوصی ارز دیجیتال (Private Key) :

Private Key یک نوع پیچیده از کریپتوگرافی(دانش کریپتوگرافی یا رمزنگاری دانشی است که به بررسی و شناختِ اصول و روش‌های انتقال یا ذخیرهٔ اطلاعات به صورت امن می‌پردازد. رمزنگاری استفاده از روش‌های ریاضی، برای برقراری امنیت اطلاعات است. دراصل، رمزنگاری دانش تغییر دادن متن پیام یا اطلاعات به کمک کلید رمز و با استفاده از یک الگوریتم رمز است.)که به کاربران اجازه می‌دهد به ارز رمزنگاری شده‌شان دسترسی یابند. یک کلید خصوصی نمایانگر یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین یا سایر آلتکوین‌هاست و امنیت آن به کاربر کمک می‌کند تا از دزدی و دسترسی غیرمجاز به موجودی ارز خود در امان بماند.

اگر مدتی است با ارزهای رمزنگاری شده  سروکار دارید، احتمالا دیده‌اید که در والت‌ها یا کیف پول ها به شما یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی داده می‌شود. کلید عمومی، همان آدرس کیف پول شماست.تنها با داشتن کلید خصوصی است که می‌توان مبالغ موجودی یک کیف ارز دیجیتال را از آن خارج کرد و حتی سازنده ارز هم نمی‌تواند بدون دسترسی داشتن به کلید خصوصی، ارز دیجیتال را از کیف پول دیگر خارج کند.از طرف دیگر، کلید عمومی یا همان آدرس کیف پول از طریق الگورتیم‌های پیچیده ریاضی از روی کلید خصوصی ایجاد می‌شود.

با این حال، تقریبا غیرممکن است که این فرایند و الگورتیم را بتوان برعکس کرد و یک کلید خصوصی را از یک کلید عمومی بتوان ساخت.کلید خصوصی از 51 کاراکتر تصادفی شامل اعداد و حروف انگلیسی ساخته می‌شود و به همین جهت هک‌کردن آن تقریبا غیرممکن است. می‌توان به آدرس عمومی به عنوان یک صندوق پستی نگاه کرد که فقط کلید خصوصی می‌تواند قفل آنرا باز کند.به همین جهت، امن نگه‌داشتن کلید خصوصی بسیار مهم است و باید از دزدیده شدن یا گم شدن آن جلوگیری کرد، زیرا اگر کلید خصوصی از دست رود یا دزدیده شود،محتوای آن نیز در خطر است.

کیف پول متامسک MetaMask دارای یک افزونه برای مرورگر های کروم،فایرفاکس و بریو Brave و … است.

آموزش نصب کیف پول متامسک به صورت ویدویی :

آموزش نصب کیف پول متامسک کیف پول محبوب اتریوم به صورت متنی :

وارد سایت رسمی این والت به آدرس MetaMask.io شوید و مانند تصویر زیر روی دکمه نصب افزونه کروم کلیک کنید.امکان دانلود متامسک اندروید و متامسک برای آی او اس و … نیز وجود دارد.

آموزش متامسک

حال افزونه کروم را نصب کنید و برای نهایی شدن نصب بر روی Add extension کلیک کنید.

آموزش متامسک

پس از نصب، می‌توانید آیکون اضافه‌شده به مرورگر کروم را مشاهده کنید. با کلیک روی آیکون متامسک، باید شرایط استفاده، PRIVACY NOTICE و PHISHING WARNING که همگی توضیحات لازم برای حفظ امنیت و حریم خصوصی را نوشته را بپذیرید تا بتوانید از والت متامسک استفاده کنید.

آموزش متامسک

پس از وارد کردن پسورد یا گذرواژه، روی دکمه Create کلیک کنید تا کیف پول متامسک والت ساخته شود.

آموزش متامسک

پس از کلیک روی دکمه Create، کلمات تصادفی که برای بازیابی کیف پول به کار می‌رود به شما نمایش داده می‌شود. این 12 کلمه را در جای امنی نگهداری کنید و از این صفحه عکس نگیرید.برای امنیت بیشتر به همان ترتیبی که این 12 کلمه نوشته شده بر روی کاغذ یا در مکان امنی یادداشت کنید.هر کس به این 12 کلمه دسترسی داشته باشد می تواند به کیف پول شما دسترسی داشته باشد.

آموزش متامسک

پس از کپی کلمات، روی عبارت “I’ve Copied It Somewhere Safe” کلیک کنید. با انجام پروسه، فرایند ساخت کیف پول تمام شده و صفحه نخست کیف پول را مشاهده خواهید کرد.

فرایند ساخت کیف پول پایان یافت و از این پس می توانید برای دسترسی به کیف پول متامسک از ایکون متامسک استفاده کنید.

ارسال و دریافت اتریوم با استفاده از متامسک :

برای دریافت اتریوم، بر روی سه‌نقطه روبروی نام کیف پول (که بطور پیش‌فرض Account 1 نوشته شده) کلیک کنید تا منو باز شود، سپس روی عبارت “Show QR Code” یا “Account Details” کلیک نمایید.

آموزش متامسک

حال  آدرس اتریوم شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید آنرا کپی‌کرده و برای دریافت اتریوم یا توکن‌های ERC20 در سایت‌های مختلف ثبت کنید.

آموزش متامسک

برای ارسال اتریوم از این کیف پول به یک آدرس دیگر، باید روی دکمه Send کلیک کنید.

آموزش MetaMask

پس از کلیک روی Send،  در فیلد “Recipient Address” آدرس دریافت‌کننده ارز و در فیلد “Amount” نیز مقدار ارزی که قصد دارید ارسال کنید را وارد نمایید.
پس از وارد کردن فیلدهای فوق، روی دکمه NEXT کلیک کنید و تراکنش را ارسال نمایید.

راه های پرسش و پاسخ در مورد NFT :

https://www.clubhouse.com/join/nftartistcity/2s0gQRjO

https://www.clubhouse.com/join/cgariacom/DEgu8T8c

https://www.clubhouse.com/@cgaria.com

https://www.instagram.com/fara.zamini